Aspirina un medicament nerecomandat copiilor

Aspirina  un medicament nerecomandat copiilor 2017 Aspirina este un inflamator pe care adultii il folosesc in caz de febra, durere, raceala.
La copii insa febra si raceala sunt tratate cu preparate ce contin paracetamol sau ibuprofen.


Aspirina, precum si alte medicamente care contin aspirina nu trebuie niciodata administrate copiilor mai mici de 16 ani, deoarece exista riscul aparitiei sindromului Reye, o afectiune rara dar posibil fatala pentru cei mici.


Mamica
trebuie sa citeasca inainte prospectul medicamentelor si sa se asigure ca nu contin aspirina. De cele mai multe ori aspirina o gasesti sub denumirea de acid acetilsalicilic.

Indicat este sa ceri sfatul medicului inainte de ai administra copilului orice medicament.

Te-ar putea interesa si:

Lasa un comentariu